Fiecare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Fiecare

Mesaj  csv74ro la data de Vin Apr 17, 2009 7:51 am

Ma numesc Sipke. In primele zile mi-am cunoscut mama, cu influentele si marginirea ei.
Apoi tatal, distant, influentabil.
Mama mi-a deschis ochii, inchizandu-i cu prelegeri despre ce trebuie si ce nu-i bine:
sa cresc lumanare fragila
sau gard in plin de vanturi...
Apoi am cunoscut diversi, fiecare incerca sa ma iubeasca, apoi sa ma schimbe si apoi sa ma lase.....
Am fost batran mult prea devreme, copil mult prea tarziu, sa stiu sa ascult, sa stiu sa mai vad.
Compilatie, candva, in zeci de nonsensuri sau de zbuciumari, lenevind in sintagmele uitarii de organism pana la apoteotic, am devenit mica sticla pentru esente tari, din greseala. Aici incepea rasaritul, in cea mai neagra ora, aici se termina apusul, in cel mai dulce lut. Curand, am inceput sa dainui in ecuatia mea, tinzand la absurd. Trezit. Ura. Oglinda. Drum...
Intotdeauna drumul duce aproape, mai in tine decat voi fi vreodata in stare sa cred. Orice pod va fi doar o cale daca nu privesti apa curganda, sentimentul de apartenenta la mana care are ghinionul de a simti; ciudat - niciodata porul cetatii nu a avut atat claritate a dealului pe care era. Substantivul s-a intors cu fata spre verbul alcatuirii proprii, deschizand propozitiei noi intelesuri. Iar canalele plangerii poarta aceleasi vase, la fiecare. Doar cantitatea de celule difera.
Ma numesc Sipke, dar pentru tine pot fi si Ion si Maria, Gheorghe, Rada, etc.

csv74ro
Galactic
Galactic

masculin Numarul mesajelor : 268
Varsta : 43
Localizare : Bacau , Romania
Data de inscriere : 11/01/2008

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum