The Kittens

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

The Kittens

Mesaj  Eugen la data de Vin Sept 10, 2010 10:45 pm

Aceasta trupa a inceput ca fiind una dintre cele mai ambitioase din Romania confirmand de-alungul aniilor atat prin rezultate nationale cat si internationale,motiv pentru care a devenit un punct de atractie pt multi dansatori din Bucuresti si din tara .

Cateva repere despre activitatea trupei:

* Infiintarea trupei are loc in anul 2002 in martie la initiativa coregrafului trupei Stanciu Alexandru.
* In 2002 trupa a avut un real success ,avand in medie cam 7-9 aparitii pe scena sau diferite evenimente.
* In 2003 trupa trece printr-o restructurare iar in urma unui casting organizat la inceputul anului formula se imbunatateste si are in medie cam 8 concerte si aparitii in 2003.
* In 2004 trupa este invitata la festivalul de muzica si dans in Franta in orasul Lion dar din probleme tehnice nu s-a putut prezenta.
* In 2005 pe langa binecunoscutele concerte din orasul Otopeni trupa este invitata la un show de prezentare al unei impotante firme din tara si danseaza in Sala Polivalenta evoluand in fata unui public de peste 8-10 mii de personae bucurandu-se de un real success.
* In iunie trupa este invitata la matinalul Antenei 1 “Canalul de stiri”.

Stire preluata de aici

Admin
Admin

masculin Numarul mesajelor : 257
Varsta : 36
Localizare : Dk
Data de inscriere : 11/01/2008

http://galaxiagandirii.forumhit.ro

Sus In jos

Re: The Kittens

Mesaj  Catya la data de Sam Sept 11, 2010 8:41 am

Anul acesta Romania s-a inscris pt prima data la un concurs la acest nivel ....s-a tinut in Oradea ....au participat multe trupe din tara ....dar doar una pleca spre Las Vegas ...toti au dansat foarte bine ...toti au dat tot ce era mai bun din ei ..dar juriul care era format din trupa Flowless...au decis ca Romania sa fie reprezentata oficial de trupa din Bucuresti THE KITTENS ....aici metionez ...in trupa sunt patru oradeni un aradean o bucuresteanca si o moldoveanca ...adica Emil Rengle din Oradea ,cel mai bun dansator din Romania si cel mai bun coregraf din Romania....Alex din Arad, Katy din Focsani, PitY Bucuresti, Damia , Meda si Andra din Oradea....acesti tineri si-au luat viata in dinti au plecat la Bucuresti si in sapte luni au reusit sa fie cei mai buni din Romania....au muncit din greu si rezultatele s-au vazut ...

dupa concurs Pitic ( Andreea) a scris:
Zile intregi de emotii, multe ore nedormite, zambete, stres, voie-buna.
Am urcat pe scena increzatori si cu chef de dans. Prima oara a fost bine dar stiam ca mai avem multe de aratat. Asa ca a doua oara am dat tot ce am putut, am fost impreuna si ne-am lasat pe scena sufletul (cum spune Saya). Eram multumiti sufleteste, indiferent de rezultat.
Premierea a inceput. Inimile o luau la goana. Locul 3, locul 2… Ne strangeam tare de maini si am realizat ca oricare ar fi fost finalul, eram mandrii unii de altii si fericiti ca am dansat impreuna.
“Si locul 1… cine credeti??” iar sala a inceput sa tipe: “Kittens! Kittens!”. Nu ne venea sa credem… Iar prezentatorul spune: “The Kittens!!!”
Am inceput sa tipam, sa plangem si am alergat de nebuni spre scena . Ne-am luat in brate si ne-am strans tare. Nu am realizat! Imi era teama ca era doar un vis prea frumos! Ca nu putem noi sa fim aceia. Tremuram… Suntem campioni ai Romaniei si la sfarsitul lui iulie vom reprezenta Romania la Hip Hop International in Las Vegas! Premiul cel mare erau biltele de avion catre Vegas.
Si inca tremur cand aud primele acorduri ale mixului pe care noi am dansat si fiecare amintire valoreaza o avere, fiecare lacrima de bucurie, strangere in brate. Implinire sufleteasca! Una dintre cele mai mari din viata mea!

Vegas, venim!

Ultima editare efectuata de catre Catya in Sam Sept 11, 2010 12:15 pm, editata de 1 ori
Catya

feminin Numarul mesajelor : 114
Varsta : 51
Localizare : oradea
Joburi/Distractii : nici macar somera
Stare de spirit : pesimista
Data de inscriere : 14/01/2008

Sus In jos

Mesaj  Eugen la data de Sam Sept 11, 2010 11:16 am

Super cheers
Asteptam video si de la Las Vegas Wink

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Catya la data de Sam Sept 11, 2010 11:20 am

Eugen a scris:Super cheers
Asteptam video si de la Las Vegas Wink

Very Happy si eu il astept
Catya

Sus In jos

Mesaj  Catya la data de Sam Sept 11, 2010 11:23 am

coregrafie facuta in Las Vegas Very Happy

Catya

Sus In jos

Mesaj  Eugen la data de Sam Sept 11, 2010 11:23 am

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Catya la data de Sam Sept 11, 2010 8:27 pm

partea I Trezirea la apel la TVR1

Catya

Sus In jos

Mesaj  Catya la data de Sam Sept 11, 2010 8:29 pm

TREZIREA LA APEL TVR 1 partea a II a Very Happy

Catya

Sus In jos

Mesaj  Catya la data de Sam Sept 11, 2010 8:38 pm

Daca acum 10 ani mintile noastre erau inca puse la incercare de versurile profunde ale unor formatii gen Nirvana sau Soundgarden, azi cultura hip-hop a luat cu asalt piata muzicala. De la legendara rivalitate dintre 2PAC si Notorious BIG, pana la Eminem si 50CENT, totul este inghitit cu fascinatie de catre mii de adolescenti.

La fel ca in SUA, in liceele din Romania tinerii albi se imbraca la fel ca idolii lor de culoare, cu pantaloni suflecati pe un crac, cu bandane, sepci intoarse invers si gesturi de cartier. Uneori e chiar haios sa-i asculti cum se maimutaresc incercand sa imite 'slangul' negrilor sau spunand ca albii sunt mult mai putin cool decat negrii. Dar dincolo de toate aceste lucruri ce pot parea puierile la prima vedere, inainte de toate, nu poate fi contestat faptul ca s-a nascut o noua cultura - cultura hip-hop.

Hip-hop-ul ca si cultura, cu tot ceea ce reprezinta el - muzica, dans, gen cultural, sta la baza Street Dance-ului, care la randu-i reprezinta o 'umbrela' pentru mai multe stiluri de dans - breakdancing, funk si pop.

'Street dance cat incape intr-o pagina'

Hai sa vedem... street inseamna strada, dance bineinteles dans. Daca le alaturam rezulta dans de strada. Da, suna cam ciudat dar denumirea, desi foarte relevanta, va ramane totusi in engleza, pentru ca in Romana suna un pic fortat. Istoria incepe in anii '70, pe coasta de est Statelor Unite, in New York, cand Kool DJ Herc mixa la diverse petreceri. Atunci el a observat ca petrecaretilor le plac acele pauze din timpul melodiei, numai cu beaturi, asa ca el a creat mediul necesar pentru ca dansatorii de break dance sa-si dezvolte stilul. Tot el i-a denumit pe dansatorii de break dance: b-boys / b-girls (Break boy, Beat boy, Bronx boy). Fac trimitere la filmul 'The Freshest Kids'.

Bboyingul a inceput prin top-rockin, dupa care s-au dezvoltat miscarile de pe sol - footwork (floor rocking) si freez-urile. In battleuri, oponentul trebuia sa faca fie de doua ori mai mult footwork, fie un freez mai bun. Trecerea intre top rock si floor rock se face prin drop, cu figuri precum front swipe, back swipe, dip, corkscrew. Mai tarziu costa de vest a dat replica estului prin stilurile funk care s-au dezvoltat aici si au dat nastere unor stiluri noi de dans - locking, popping si boogaloo.

In Los Angeles, California, Don Campbell a pus bazele locking-ului. Apoi a format o trupa de dans numita The Lockers prin care a promovat noul stil. Aceasta forma a prins viata cand Don Campbell a incercat sa imite un dans numit 'The Funky Chicken'. Unele figuri au propriul nume, precum : the lock, points, skeeters, scooby doos, stop n'go, which-away si the fancies. In 1976 The Electronic Boogaloo Lockers s-a format in Fresno, California, de catre Boogaloo Sam, parintele poppingului. Sub numele acestui stil s-au dezvoltat si alte forme: strut, dime stop, wave, tick, twisto-flex si slides.

Capoeira, forma 'deghizata' de auto-aparare, a fost introdusa in Brazilia de catre sclavii africani. Aceasta forma de dans are miscari foarte similare cu cele de bboy / girl. Capoeira a aparut in Bronx dupa abia dupa 1990. Coasta de vest loveste din nou cu un stil extrem de energic si liber expresiv. Tommy the Clown inventeaza clowningul si krumpingul, acestea fiind explicate cel mai relevant in documentarul Rize (2005), un film care merita vazut.

Michael Jakson este unul dintre cei mai mari dansatori ai tuturor timpurilor atat din punct de vedere al creativitatii, cat si al tehnicii. Stilul lui a ridicat mii de oameni in picioare la concertele sale si a inspirat generatii de dansatori. Moonwalk este cea mai reprezentativa miscare a lui Michael Jackson, insa el stapaneste multiple stiluri pe care le combina in felul sau unic. Sa nu uitam de miscarea robotica cu care a facut valuri in timp ce era la Jackson 5. Revenind in generatia pro Janet Jackson, Jennifer Lopez, Usher, Britney Spears, Justin Timberlake, Omarion, ei au personalizat dansul de scena, realizand showuri exceptionale din punct de vedere coregrafic. Prin muzica si videoclipurile promovate, ei sunt creatori de trend pentru lumea dansului de astazi.

In Romania, industria Street Dance-ului a inceput sa se dezvolte acum cativa ani, insa ultimul an a fost cu adevarat relevant, deoarece au aparut tot mai multe scoli de dans, trupe de dans, competitii locale si nationale. De asemenea, cererea pentru dansatori in show-biz-ul romanesc creste de la an la an, se organizeaza workshopuri de dans, dance camp-uri unde profesionistii din strainatate aduc din experienta lor si in Romania, ajutand industria sa se dezvolte.

Iata si cateva filme cu si despre Street-Dance: 'The Freshest Kids' (documentar despre hip-hop), 'Everybody Dance Now' (documentar), 'Breakin', 'Beat Street', 'Wild Style', 'You Got Served', 'Step Up', 'Rize' (documentar krumping), 'Stomp the Yard' (2007).

Sursa: Streetbeat Dance School
Catya

Sus In jos

trupa THE KITTENS in videoclip Morandi - ROCK THE WORLD

Mesaj  Catya la data de Lun Sept 13, 2010 9:05 pm

Catya

Sus In jos

Mesaj  Catya la data de Dum Sept 19, 2010 7:26 pm

Raport de activitate MOTY DS septembrie 2009-2010

In septembrie 2009 Stanciu Alexandru Moty a adunat in cadrul scolii de dans Moty Dance Studios cei mai talentati dansatori din tara si cel mai bun coregraf de hip hop din Romania:Rengle Emil, reformand astfel trupa The Kittens.

Formand astfel o echipa greu de egalat pentru performantele si realizariile profesionale, iata cateva lucruri cu care ne mandrim:
Aparitii Tv:

* Pro TV- Happy Hour
* Antena 1 –Razvan si Dani
* Antena 2-Stele sub lupa
* TVR 1- Trezirea la Apel
* Tvr2- Intanlire pe 2
* Tvr 3- Scoala democratiei
* B1 TV- matinal 710
* Euforia Tv- Inelul cu diamant, Euforia Club, Euforia Fashion.
* Teo- Revelion 2010
* TVS Oradea

Concursuri:

* You Live Bucuresti- Locul 4
* Steaua Carpatilor- Premiul pt cel mai bun show
* Hip-Hop International Romania- Locul 1-reprezentantii Romaniei in Las Vegas la HHI World Championship
* Las Vegas la HHI World Championship locul 31 mondial la categoria peste 18 ani.

Evenimente:

* Baluri de Boboci 2009: Colegiul National Grigore Moisil, Liceul Nicolae Iorga, Universitatea Romano-Americana.

* L.L.D –National dance Workshop-Bucuresti/Oradea

* Christmas Party @ Otopeni- Christmas Show

* Lansare HipoBet in Romania- Tv Show

* Europe Dance With Us 9 mai

* Dansaatorii nostri in musicalul Mandinga-Historia de un Amor

* Raport de activitate Mai Mult Verde 2009- Eco Show

* A Smarter planet-IBM-Palatul Parlamentului- Earth Show

* Lansare Multiplex-Morandi-Rock the world 3D

* Romanian Music Avards 2010 Craiova-Ryan si Radu- 21 dansatori Moty DS.

* Varaton 27.07.2010 Otopeni- Super Vegas Show

* Flash Mob pentru relansarea brand-ului Zuzu in statiile de Metrou-Unirii 1, Unirii 2 si Victoriei

Videoclipuri:

* Primul Videoclip 3D din Romania Morandi-Rock the World
* Giulia Nahmany-Do you
* Alexandra Ungureanu si Crush- 2 nite we will rise

Casting reclame:

* Yes TV-Reclama-Barack Obama& Michelle Obama
* Yes Tv-Reclama-Egiptean
* Yes Tv-Reclama Aerobic
* Panasonic 100 dancers
* Etc

Dansatori pt. urmatorii artisti:

* Deep Central
* Ania
* Lavinia
* Radu si Ryan etc.

Speram ca pana la urmatorul raport de activitate sa realizam de 100 de ori mai multe performante si lucruri minunate.
Moty DS :Together we can make it happen!

Stire preluata de aici

http://dansatori.ro/2010/09/raport-de-activitate-moty-dance-studios-si-the-kittens-crew-septembrie-2009-2010/

Eugen a scris:Aceasta trupa a inceput ca fiind una dintre cele mai ambitioase din Romania confirmand de-alungul aniilor atat prin rezultate nationale cat si internationale,motiv pentru care a devenit un punct de atractie pt multi dansatori din Bucuresti si din tara .

Cateva repere despre activitatea trupei:

* Infiintarea trupei are loc in anul 2002 in martie la initiativa coregrafului trupei Stanciu Alexandru.
* In 2002 trupa a avut un real success ,avand in medie cam 7-9 aparitii pe scena sau diferite evenimente.
* In 2003 trupa trece printr-o restructurare iar in urma unui casting organizat la inceputul anului formula se imbunatateste si are in medie cam 8 concerte si aparitii in 2003.
* In 2004 trupa este invitata la festivalul de muzica si dans in Franta in orasul Lion dar din probleme tehnice nu s-a putut prezenta.
* In 2005 pe langa binecunoscutele concerte din orasul Otopeni trupa este invitata la un show de prezentare al unei impotante firme din tara si danseaza in Sala Polivalenta evoluand in fata unui public de peste 8-10 mii de personae bucurandu-se de un real success.
* In iunie trupa este invitata la matinalul Antenei 1 “Canalul de stiri”.

Stire preluata de aici
Catya

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat