UR#3

In jos

UR#3

Mesaj  csv74ro la data de Sam Apr 12, 2008 1:36 pm

Am ajuns in sfarsit, acasa...asezati la umbra, cu cate un pocal de zeama alba cu aroma de tamaie culeasa tarziu, discutia cu invatatorul a venit in mod firesc, intrebarile curgeau fara temerea ca vor deranja interlocutorul.
- Si spune, daca nu te superi, ce avea Angela atat de special de o iubea atat de multa lume?
- Ce sa aiba, istetime, frumusete...si cumintenie! Asta da, cumintenia care i se reflecta pe chip facea fata aia ..., hai sa fim seriosi, nu era de o frumusete picturala, nu era angelica, coborata din nu stiu care tablou, avea chiar trasaturi comune -chiar daca erau mai dulci. Eu am avut-o de eleva, chiar in primul an al venirii mele aici. Atunci a avut de trecut de o usa.
- O usa? Ce usa? Despre ce vorbim?
- ...Cred ca prima, sau a treia...Eu am o conceptie despre viata. Cine traieste, oricine, are de trecut prin noua usi. Nu stii niciodata cand, abia dupa ce o inchizi in urma iti dai seama ca ai apasat clanta. Cum sa spun...usile astea nu-s neaparat greutati, sunt si bune, dar si rele. Tot ce te formeaza ca intreg. Daca nu acumulezi experienta nu treci dincolo...pentru ca n-ai ce povesti. A, bine, mai sunt si cei care evadeaza, dar eu nu-i iau in considerare.
Ei bine, pe ea am cunoscut-o in prag, daca pot sa zic asa. N-a venit la scoala o zi, doua, asa ca a trebuit sa-i fac o vizita. Pentru ca atunci scoala era sfanta, nu ca acum...Am gasit-o spaland rufe, maica-sa era bolnava la pat, iar ea trebuia sa aiba grija si de fratii ei. Fata asta a stiut intotdeauna ce vrea. Iar actiunile ei corespundeau intotdeauna scopului. Chiar si maritisul a fost alegerea ei. Chiar si sfarsitul...
Dar in nici un caz nu putei spune ca asa a fost crescuta, ca semana cu cineva anume.
Se bucura atat de tare de pocnirea bobocilor, apoi de caderea petalelor, de pasari, da vant, de frig, de ploaie si de soare. Chiar si mama, la randul ei, si-a invatat copiii sa iubeasca tot. Orice ii facea placere, iar cand vorbea avea o stralucire a propozitiei spuse, adica o facea in asa fel ca transforma o discutie despre vreme de exemplu in ceva care te uimea, te zapacea, era adorabila.
Stii, a terminat opt clase prima, in fiecare an. Dar n-a mai continuat. Atunci a deschis alta usa... In schimb si-a trimis fratii si i-a tinut pe amandoi in facultate. Pentru ei era Sfanta Fecioara, numai barbatu-sau avea voie s-o mai certe, dar si el...
Avea o inteligenta naturala, mult peste medie, autodidacta, cauta orice cuvant nou in dictionar patrunzandu-i intelesul si transformand tot in normal. Nu se facea niciodata de ras indiferent cat de "universitar" ii era interlocutorul.
- Cum a decurs relatia lor?
- Grea intrebare! El, stii, era un pic mai in varsta...cu vreo 5-6 ani cred. A venit in sat ca profesor, si-a facut gospodarie, si medita copii pentru liceu. Asa cred ca s-au cunoscut, meditandu-i fratii. Era matematician, unul stralucit as spune. Am auzit ca a fost dorinta lui sa vina aici, dar n-am cum sa spun sigur.
Pentru ea, intanlirea a fost devastatoare! A transformat-o imediat. Exuberanta, visatoare, se vedea la fiecare pas ca e indragostita. Apoi s-a intamplat ceva...si s-a mai deschis o usa.Cred ca atunci a realizat ca fara lupta nu poate pastra relatia careia i se inchinase.
Ai vazut reportajele despre luptele porumbeilor? Ei bine, cand le este incalcat teritoriul, cand le este amenintat cuibul, atunci familia incepe lupta. Zboara ca o sageata spre inamic, infingandu-se in el cu ciocul si cu ghiarele in acelasi timp, in plin zbor. Ambii membri, fiecare pe cate o parte, in atac simultan! Efect distrugator garantat! Si nu o data vultrul pleaca, renuntand la prada, datorita ranilor dobandite...Asa lupta si ea.
La un moment dat am impresia ca s-a racit relatia, o vedeam tot mai des in compania unui verisor care mie nu-mi placea. I-am si spus odata, dar mi-a raspuns scurt si sec sa nu-mi fac griji. Atunci a inceput el sa joace...
Cred ca de aici li s-a tras.
Dar, ca sa intelegi si mai bine, sa-ti povestesc altceva. Varul acela care nu-mi placea mie, iti amintesti? Inainte de a-si petrece timpul cu ea avea o reputatie de cuceritor. Au fost necesare doar cateva saptamani ca sa se vada si sa se simta schimbarea radicala - in bine, iar dupa aceea a devenit un alt om. Unul pe care m-am bazat si eu cand am avut probleme, unul care si-a cautat toata viata, apoi, o femeie dupa tiparul si frumusetea ei.
....................
Stomacul lipit de coloana anunta urgia ce avea sa lase masa in dezordinea fireasca a implinirii. Lucru care se vedea ca nu deranja tare pe doamna cu care-mi imparteam zilele. Asa ca am amanat restul discutiei pentru alta data...

csv74ro
Galactic
Galactic

masculin Numarul mesajelor : 268
Varsta : 44
Localizare : Bacau , Romania
Data de inscriere : 11/01/2008

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum