Doua palme (sau de unde a inceput a pune masti)...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Doua palme (sau de unde a inceput a pune masti)...

Mesaj  csv74ro la data de Lun Apr 14, 2008 9:50 pm

Introspectie – din insemnarile substantivului.

Ce caut eu prin mormanul asta de oase? Cum si de ce am ajuns aici? Nu, eu ma vad inramat in peretele asta, din fata, nu-s eu asta! Ridurile, parul grizonat nu sunt ale mele, eu sunt acolo, langa ea...pieptanat de ochiii aceia aliniati intr-o adoratie muta, pe care stiu ca n-o meritam, sa ma simt ridicat, levitand deasupra oricaror oranduiri induse de o pregatire pe care n-o cerusem, cu care nu stiam ce sa fac.
........
Ma simt gol. Golit de ea, in primul rand, apoi de mine. Si frica ma cuprinde golindu-mi si mai mult continutul, asezand ceata exterioara peste toate maruntaiele, peste toate tevile ce-mi poarta oxigenul si hrana.Si mizeria. Negura face mizeria palpabila, o pot chiar aseza in straturi si nu ma mira. Am incercat intr-o zi sa-mi curat jegul organelor ingurgitand buretele din bucatarie, cu doua mari cani de apa. Dar apa era fada, groasa, si a trecut siroind de pe buze pe crestet, alunecand pe grasime fara efect, apoi pe grumazul intins spre aducerile aminte...S-a oprit un timp in abdomen, asezandu-se ca intr-o balta cu dejectii, si a adapat viermii flamanzi crescuti in pepiniera noptilor framantate...Asa ca, la ce bun?
.........
E ciudat cum iti aduci aminte numai ce ti-a placut odata...

Felul in care se copilarea, se alinta, mangaindu-se de tine ca o pisica cu chef de joaca, de mangaiere, torcand. Mieunand chiar in rastimpuri, a imperechiere, totul facand parte din jocul sentimentelor. Iar cand te-a rugat sa faci si tu ca pisica, te-ai intors scuipand repede, ptiu, ptiu, ptiu, fara sa stropesti, scotand zgomotul de lupta al motanilor...cat a mai ras! Si cat a mai povestit!

Felul in care a facut prima tigaie de cartofi prajiti...Jumatate arsi, jumatate cruzi, au fost cei mai buni cartofi mancati vreodata.

Si certurile!
Erai in fata televizorului, a venit cu revista in mana asezandu-se comod...Te-a pupat, sa stii ca-i acolo, permitandu-si chiar cochetaria alintarii fruntii, cu ochii in revista rasfoita...Apoi s-a ridicat brusc : -ma duc sa caut un pix, spuse, dar tu nu vroiai sa plece...:
-Pix? Cine-i pix asta? Pix Ion, Pix Vasile? Sau Gheorghe? Recunoaste! Cu privirea incordata, fruntea ridata a suparare, glasul ridicat, continuai : unde l-ai ascuns? in sifonier? in debara? spune, ce cauta altul in casa noastra?
S-a oprit, pe jumatate ridicata, privindu-te. La inceput nu intelegea ce se intampla, panicata de intelesul gresit. Apoi, intelegand, se arunca in bratele tale acoperind gura intai cu palma, apoi cu un sarut...Ma banuiesti? Deci ma iubesti si tu un pic...inca un sarut si apoi, din senin, doua palme: sa nu mai indraznesti vreodata!

csv74ro
Galactic
Galactic

masculin Numarul mesajelor : 268
Varsta : 43
Localizare : Bacau , Romania
Data de inscriere : 11/01/2008

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum