Cumplit adevar,

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cumplit adevar,

Mesaj  ALIN2008_SUCEAVA2009 la data de Dum Iun 29, 2008 7:54 pm

Mama, am iesit cu prietenii.
Am fost la o petrecere si mi-am adus aminte ceea ce mi-ai spus: **SA NU BEAU ALCOOL**.
Mi-ai cerut sa nu beau, avand in vedere ca trebuie sa conduc masina, si atunci am baut un Sprite.
Am fost foarte mandra de mine, ca am ascultat, cand cu drag mi-ai sugerat sa nu beau daca trebuie sa conduc, total contrar de ceea ce-mi spuneau prietenii...
Am facut o alegere sanatoasa si sfatul tau a fost corect.
Cand s-a terminat petrecerea, oamenii au plecat, conducand fara a fi in conditia de a face acest lucru.
Eu am luat masina mea, cu siguranta ca sunt in forma.
Nu puteam sa-mi imaginez, mama, ca ma astepta...ceva...neasteptat !
Acum sunt aici, intinsa pe asfalt si aud un politai care zice: "baiatul care a provocat accidentul era beat".
Mama, vocea lui mi se pare atat de indepartata... Sangele meu e intins peste tot, si incerc din toate puterile mele sa nu plang.
Aud medicii care spun: **"Aceasta fata nu va supravietui".**
Sunt sigura ca baiatul care conducea cealalta masina nici macar nu-si putea imagina...in timp ce mergea cu viteza maxima..
Pana la urma el a decis sa bea si eu acum trebuie sa mor...
De ce oamenii fac toate acestea, mama? Stiind foarte bine ca pot distruge alte vieti?
Durerea o simt ca pe un milion de pumnale care-mi sunt infipte toate odata. Spune-i surorii mele sa nu se sperie, spune-i tatalui sa fie tare.
Cineva trebuia sa-i spuna acelui baiat ca nu poate conduce masina dupa ce a baut.
Poate daca ai lui i-ar fi spus toate astea, eu acum n-as fi murit...
Respiratia mea incepe sa fie din ce in ce mai slaba, si incepe sa-mi fie frica. Acestea sunt ultimele mele momente, si ma simt asa de...disperata..
Mi-ar fi placut sa pot sa te imbratisez, mama, in timp ce sunt intinsa aici pe asfalt, murind.
Mi-ar placea sa-ti spun ca te iubesc. pentru asta...
Te iubesc, si iti spun adio.
ALIN2008_SUCEAVA2009

masculin Numarul mesajelor : 31
Varsta : 40
Localizare : SUCEAVA
Data de inscriere : 01/05/2008

Sus In jos

ALCOOLUL UCIDE...

Mesaj  ALIN2008_SUCEAVA2009 la data de Dum Iun 29, 2008 8:59 pm

.....DE CE ALCOOLUL UCIDE MII DE OAMENI?
PENTRU CA OAMNEII NU AR TREBUI SA CONSUME ACEST DROG FOARTE NOCIV PENTRU CORPUL UMAN,CI PUR SI SIMPLU AR TREBUI SA AIBA GRIJA DE VIATA SI DE SANATATEA LOR...

INTR-ADEVAR, AM VAZUT SI CHIAR AM AVUT PRIETENI CARE S-AU URCAT LA VOLANUL MASINII IN STARE DE EBRIETATE SI NU AU MAI REUSIT SA AJUNGA LA DESTINATIE... DE CE?
PENTRU CA FIE AU INTRAT CU MASINA INTR-UN COPAC DE PE MARGINEA DRUMULUI, FIE AU INTRAT IN COLIZIUNE CU O MASINA CARE CIRCULA REGULAMENTAR DIN SENS OPUS SI ACUM SUNT INMORMANTATI LA 3 METRI SUB PAMANT!

DE ACEEA, NOI CEI CARE CIRCULAM E STRADA CA PIETONI, AR TREBUI SA ORGANIZAM MITINGURI PESTE MITINGURI, IN CARE NOI PIETONII, AR TREBUI SA II SENSIBILIZAM PE TOTI SOFERII CA ATUNCI CAND URCA LA VOLANUL PROPRIEI MASINI, SA NUN URCE IN STARE DE EBRIETATE SI MAI ALES SA II FACEM SA ISI DEA SEAMA CA PE LANGA FAPUL CA ISI PUN EI CA SOFERI VIATA IN PERICOL, TOTODATA PUN IN [PERICOL SI VIATA NOASTRA, A CELOR CARE CIRCULAM PE STRADA CA PIETONI......CACI NU DE MULTE ORI SAU INTAMPLAT CA SOFERI INCOSNTIENTI SA UCIDA COPII DE 11-15 ANI, CARE PUR SI SIMPLU MERGEAU PE TROTUAR!

DESI ACUM, POATE UNII DINTRE VOI VOR ZICE CA CEI CARE CONSUMA ALCOOL SI SE URCA LA VOLAN IN STRE DE EBRIETATE, AU NECAZURI IN FAMILIE SI CA ISI INEACA AMARUL IN ALCOOL,DAR ACEASTA NU E SINGURA SOLUTIE, CI SUNT O GRAMADA DE ALTE SOLUTII!

DECI IN FINAL, NU MAI POT SPUNE DECAT CA CEI CARE CONSUMA ALCOOL SI SE URCA LA VOLAN IN STARE DE EBRIETATE SUNT FOARTE INCONSTIENTI SI AR TREBUI TRASI PE DREAPTA SI LASATI FARA PERMIS SI SA NU UITE NICIODATA CA ALCOOLUL NU SALVEAZA VIETI....CI LE DISTRUGE!~

SI DE ASEMENEA VA ROG SA NU UITATI NICIODATA:<<<>>>
ALIN2008_SUCEAVA2009

masculin Numarul mesajelor : 31
Varsta : 40
Localizare : SUCEAVA
Data de inscriere : 01/05/2008

Sus In jos

Re: Cumplit adevar,

Mesaj  simina la data de Lun Iun 30, 2008 3:28 pm

Eu am permis de conducere de 11 ani si am vazut destule tragedii.
Acum mai tare ma tem de copii inconstienti care odata ce au implinit 18 ani, urca la volanul masinii primite cadou de la parinti...accelereaza la peste 120 km/ora...si apoi urmeaza: frane bruste...viraje fara semnalizare...transformandu/si masina in adevarate "sicrie pe roti".
Nu mai yic de acele concursuri stupide...
Din pacate nu numai alcoolul face ravagii...mai sunt si drogurile, adrenalina...oboseala si inconstienta
simina

feminin Numarul mesajelor : 204
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Joburi/Distractii : SCRIITOARE
Stare de spirit : MEREU OPTIMISTA
Data de inscriere : 15/01/2008

http://relaxare.wordpress.com/

Sus In jos

Re: Cumplit adevar,

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat