Esti ceea ce vezi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Esti ceea ce vezi

Mesaj  simina la data de Joi Aug 28, 2008 11:55 am

Mama unui athenian isi avertiza fiul sa nu intre in viata publica:
"-Daca spui adevarul, oamenii te vor uri, iar daca spui minciuni, te vor uri zeii. Dar nu poti sa spui decat adevaruri sau minciuni. Asadar, fiul meu, vei fi urat fie de oameni, fie de zei."

Dupa un moment de gandire, fiul i-ar fi raspuns astfel:
"-Daca spun adevarul, zeii ma vor iubi, iar daca spun minciuni, ma vor iubi oamenii. Asadar, voi fi iubit fie de zei, fie de oameni."

Toata lumea face greseli...
Noi ii condamnam; pai...sunt fapte imorale! Ilegale!
Ii condamnam pentru ca ii vedem inferiori.
Poate ca noi suntem mai presus si gandim:
-Noi niciodata nu am face asa ceva!

Parerea mea este ca mai important decat ceea ce faci/ zici, este cum faci/zici.

Comportamentul fiecaruia dintre noi este cauzat, stimulat, reflectat de comportamentul interlocutorului nostru.
Astfel, daca ne simtim apreciati de persoana cu care conversam, o sa-i raspundem pozitiv la cereri si o sa fim toleranti fata de eventuale contradictii...

Daca, dimpotriva, celalalt ne considera inferiori si observam acest lucru, o sa intram in defensiva si o sa ne agitam mai mult.
Cu totii cred ca ne-am trezit in fata unor astfel de situatii.

Din acest motiv nu ma intereseaza atat de mult cine este o persoana, ci cine sunt eu langa acea persoana ; ce scoate la iveala in mine acel om.

Cand o persoana, in discutie cu mine, jigneste, sau nu se simte in largul lui, sau ridica tonul... se coboara la un nivel inferior…atunci si eu ma simt inferioara si trista pentru ca scot tot ce-i mai rau din el.
Ma straduiesc sa nu imit sau oglindesc acest comportamnet…pentru ca acel om isi face chiar lui singur rau…si noi il vedem intr-o lumina nefasta.

De aceea spun mereu:
"Stai departe de oamenii care iti micsoreaza ambitia. Oamenii mici intotdeauna fac asta. Cei cu adevarat mari te fac sa te simti ca si tu poti deveni mare." Mark Twain

Esti ceea ce vezi.

In afara frumusetii dealurilor,
A campiilor, a muntilor, apelor ...
Avem cetateni simpli, valorosi,
Batrani intelepti si copii frumosi .
Inca stim sensul cuvintelor destin,
Valoare, credinta, chintesenta, senin
Și nu ne-am pierdut cu totii in meschin.
simina

feminin Numarul mesajelor : 204
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Joburi/Distractii : SCRIITOARE
Stare de spirit : MEREU OPTIMISTA
Data de inscriere : 15/01/2008

http://relaxare.wordpress.com/

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: