Targuiala

In jos

Targuiala

Mesaj  csv74ro la data de Joi Oct 30, 2008 8:21 pm

-Nnu mai fac!!Nu mai da, promit sa nu mai faaaac!
-Sa te creada ma-ta! Furi mancarea, huh? Curva ca ma-ta aia de te-a lasat a nimanui! Sa te creada ma-ta, auzi? Na de-aici!
Stropii cadeau pe obrajii feciorelnici fara opreliste. Era a doua bataie a zilei, nicidecum ultima. De data asta indraznisem sa ating cu lingurita si galbenusul oului la cere trebuia sa mananc doar capacul...
................................
In acea noapte am fugit! Tin minte ca mergeam desculta, cu hainele peticite atarnand pe corpul osos, nici nu tin minte cand si cum a claxonat...Ma gandeam la cartea pe care nu o putusem lua. Parca o citeam mergand, revedeam increngatura ideilor in ritmul pasilor, incercam sa inteleg, dar cine se poate gandi la Freud cand ninge? Claxonul a cazut ca o grindina. Tremuram.
-Cat?
-Cat ce?
-Ora?
-Ce ora?..N-am ceas...
A incercat sa puna mana pe mine...era gras, barbos, urat. Am inceput sa tip, devenind isterica. Realizand ca-s pe soseaua de centura, ca aveam 15 ani neimpliniti, ca la ora aia inaintata...Ce vrei, m-am panicat!Tin minte doar vorbele calde, privirile sigure de sub ochelarii cu rama metalica, caldura mainilor sale ridicandu-ma din iarba uda...
...............
-Ioane, ne facem de ras! Deja lumea vorbeste Ioane, cat crezi ca pot suporta batjocura? Pe sor-ta cu ce s-o aducem? Ne-a lasat pacostea pe cap si a dat ortu' in strainataturi...Ti-a trimis ceva? Numai vorbe Ioane, m-am saturat! Ori ea, ori eu, asa sa stii!
-No, dar stai mai muiere, cum sa-mi trimita ceva, abia plecase de o luna...
-Nu ma-ntereseaza Ioane, asta-i treaba ta, familia ta, te descurci! Am vorbit cu Nae, ne da 5 mii pe fata! Trei ii dam s-o aducem pe sor-ta si mai ramanem cu ceva...
-Cum sa dau copila? Ea ce vina are?
-Las' Ioane, ca ma dai pe mine...ma dai dracului! Pai o duce la munca, in croitorie, iti dai seama noroc? Se capatuieste si ea...numai tu stai ca vita! O-nvata meserie, mi-a zis! Si o duce sa lucre afara, ca-i tanara ...Cinci mii Ioane, astia bani!
-Da' fata unde-i? S-o 'ntrebam...
-Ce s-o-ntrebi? Esti barbat sau ce carpa esti? Maine vine dupa ea, nici de haine n-are nevoie. Ii da el tot...Las' ca vorbesti tu cu el, dar sa nu scazi la bani, auzi? Ca te ia mama dracului...
.............
M-am trezit dimineata intr-un pat adevarat! Sub o patura adevarata, pe o perna adevarata. Crezand ca visez, m-am ciupit tare de bratul drept. "o fi venit mama", gandii, apoi ca un cutremur am revenit la realitate: mama murise!
Intr-un tarziu usa s-a deschis fara zgomot. Am vazut mai intai poalele capotului inflorat. Apoi, aruncand o privire prin deschizatura, femeia intra sigura pe rolul care avea sa-l poarte. S-a asezat la capataiul patului privindu-ma deschis, direct in irisii infricosati:
-Eu sunt Alina, buna dimineata!
A intins mana, cu degete ingrijite, am atins-o in treacat, dupa care si-a asezat o suvita pe fruntea alba. Avea miscari energice, studiate parca...Atunci a intrat el. I-am recunoscut ochii de sub lentilele groase, inainte de a-mi aduce aminte. Tasnind in varful patului m-am trezit cu mana doamnei pe umarul drept.
-Nu te speria, el e sotul meu. Te-a adus sa ai grija de mine...Stii, eu sunt bolnava.
El statea in prag, ranjind satisfacut.

Partea a doua

La prima vizita, a doua zi dupa internare, am gasit-o plangand. N-am sa uit niciodata stralucirea din ochii ei, seninatatea cu care m-a primit. Ceva s-a prabusit in mine, ceva s-a rupt, imi venea sa izbucnesc in hohote! M-am trezit zambind ca o tampita, un zambet de circumstanta, ca la teatru. Nu-mi venea sa cred! Bucuria cu care m-a asezat pe patul unde-si suporta sentinta, felul in care mi-a acaparat mainile in mainile ei, agitatia care a cuprins-o, indatorirea de a fi o gazda perfecta singurei fiinte recunoscute dintr-un trecut zbuciumat....NU, nu pot uita! Asa cum nu pot uita teava fumeganda murdarita de sangele lui.
.......................

Eram in bucatarie, sorbind din cafeaua fierbinte, vorbind cu Alina despre feluritele interpretari ale teoriilor lui Robespiere. Si mai ales despre complotul Adunarii impotriva acestuia, cand, cu o deosebita nonsalanta, sotul si-a asezat mana pe piciorul meu. Era prima data cand facea asta...Privirile galese, prinsul de mana, mi se pareau copilarii... Asta era ceva grav. Tin minte ca m-am inrosit pana-n varful urechilor, nestiind ce sa fac. Daca atunci as fi deschis gura...

M-am trezit. Am incercat sa tip, dar mana mi-a acoperit gura aproape imediat. Cealalta scotocea indepartandu-mi chilotii, greutatea corpului strain era insuportabila. Am inceput sa ma zvarcolesc, sa dau, sa imping....
- Apoi stai cuminte, ca doar nu te...Uite-asa!
Se-mpinse, iar durerea imi cauza fulgere peste pleoapele lasate. Stiu doar ca plangeam, ca plangeam fara sa pot face ceva...Apoi am deschis ochii, iar in semiintuneric am vazut stralucirea lentilelor. Atat. Am lesinat...
Nu i-am spus, Alina ma privea ciudat. Dintr-o data nu mai citeam nu mai discutam...Iar ea credea ca e vina ei! Imi interzisese sa-i spun doamna din prima zi, ma trata ca pe o sora mai mica. Cum sa-i spun? Ce demon poate face o asemenea marturisire, in fata unei femei bolnave de nervi?
Trecusera cateva luni de "vizite nocturne". Se implineau in acea seara 4 ani de locuit in "familie". Individul a aparut spre seara, deja ametit, cu chef de sarbatorire. M-a prins in bucatarie, incercand sa ma aseze pe genunchii tremurand, cand Alina a intrat pe neasteptate...Nu a vazut-o, era ocupat cu sanii mei...
................................
-De cand dureaza?
-Ce?
-Stii foarte bine ce, vreau doar sinceritate!
-(rosind) nu stiu la ce va referiti...
pleosc! Palma a cazut sec pe obrazul meu, iar ea, cuprinzandu-ma in brate:
-Alina, eu sunt Alina, nu dumneavoastra...Ce ti-a facut? Cand? De ce n-ai zis nimic?
-Mi-a fost rusine...
-Stai aici!
......................
A treia zi, dupa vizita mea, s-a spanzurat cu cordonul halatului.

Partea a treia

-Buna seara, as dori sa vorbesc cu domnul Ion...
-Ion zici? A murit amu 6 luni, da' cine-l cauta?
-Vin din partea nepoatei dumneavoastra, as dori, daca se poate, sa va intreb cateva lucruri...
-No intra, ca nu-i bai...sezi, Uite colo, langa soba, ca te vad domn! No, amu care-i baiu'? S-a gandit pri'cipesa ca mai sunt? I s-o facut mila de mine? Trei scrisori i-am trimis...da'poi daca s-o vazut cu traista plina..Ar pute sa m-ajute, ca poate, dar omului care-i faci bine...Si cat bine nu i-am facut! Am tinut-o, am imbracat-o, am hranit-o, iar recompensa? Ma lasa sa ma duc la azil...Halal nepoata! Da' toti uita de unde pleaca...Curva, ce sa-i faci...da-o dracu'! Macar de-o paine, tot ar fi ceva....
...........................
-Buna seara, doamna Lenuta?
-Buna seara, eu. Va pot fi de folos?
-Am inteles ca a-ti cunoscut-o pe......... cat ati lucrat la familia.... Imi puteti povesti despre ea?
-Ce sa va spun...va fac o cafea? O dulceata? E de trandafiri, de la mine din gradina...Sau poate niste piscoturi, stiti, am copt ieri...
-Multumesc, sunteti foarte amabila, dar sa revenim la subiect, daca nu va deranjeaza!
-O stiu pe fatuca...a stat pana la sfarsit! Ce sa zic, fata destepta, citea mult, vorbea mult cu Doamna, deh...Mai avea si Dansa cu cine se lua. Pacat ca sa-ncurcat cu Domnu', sau Domnu' sa-ncurcat cu ea. Nu stiu exact, dar gura targului mult adevar graieste...Apoi era cam slaba, nu manca decat un fel la masa, si ala pe fugite, in schimb se-ncuia in camera si citea! Aveau Stapanii o biblioteca...numai carti cartonate! Cred ca le-a citit toate! Pacat ca nu manca...
.............................
De ce nu mi-ai spus? Crezi ca nu te lasam sa intrebi? Hei, intelege, trecutul e al fiecaruia, eu m-am daruit tie! Si considera ca daca nu era incercarea de targuiala a matusii mele, nu te-as fi cunoscut niciodata!

csv74ro
Galactic
Galactic

masculin Numarul mesajelor : 268
Varsta : 44
Localizare : Bacau , Romania
Data de inscriere : 11/01/2008

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum